Dekoratif Cephe Yalıtım Sistemleri

Fuga Profilleri

Fuga Profili Nedir?

 

Mantolamada fuga (derz) oluşturmak amacıyla kullanılan profillerdir.

 

Mantolama uygulamalarında fuga iki sebepten dolayı uygulanmaktadır. Birincisi fuga estetik bir görüntü sağladığı için yapılmakta ikincisi özellikle geniş yüzeylerde mantolama uygulamasının dekoratif sıva ve boya aşamasında ek yapmadan bitim sağlanması için zorunluluk olarak tercih edilmektedir.

 

Klasik mantolama uygulamaları için ürettiğimiz BİNA Fuga Profillerinin çekirdek malzemesi bir ısı yalıtım malzemesi olan EPS ve XPS dir. Fuga kanalının içi akrilik esaslı dış hava koşullarına dayanıklı su geçirimsiz esnek bir söve harcı ile kaplanmıştır. Profillerin fuga kanalında daire, dikdörtgen yada trapez modeller mevcut olup, değişik kalınlık ve derinliklerde üretilebilmektedir.

 

Klasik mantolama sistemlerinde iki şekilde fuga yapılabilmektedir. İlkinde ısı yalıtım levhaları duvara tamamen en alttan üste kadar boşluk bırakılmadan yapıştırılır, istenilen yerlerden el frezesi yada özel kesim aletleri ile fuga kanalı açılır ve bu kanala PVC, Alüminyum yada Polistrol esaslı fuga profilleri yerleştirilir. İkincisinde ise ısı yalıtım levhaları ile birlikte istenilen fuga bölgelerine göre üretimimiz olan BİNA Fuga Profilleri eş zamanlı olarak yapıştırılır. BİNA Fuga Profilleri ısı yalıtım levhası kalınlığında seçildiği ve aynı zamanda bir ısı yalıtım malzemesinden üretildiği için herhangibir kesim işlemi gerekmeden ısı yalıtım levhalarının arasına yapıştırılmaktadır. İkinci uygulamanın önemli avantajları mevcuttur. Özellikle yüksek katlardaki mantolama uygulamalarında cephede iskelede elektirikli el aletleri kullanmak zor ve tehlikeli ve işçiliği fazladır. Ayrıca fuga çok kaliteli açılamaya bilmektedir. Oysa ikinci uygulamada herhangi bir açım işlemi gerekmemektedir. Yine ilk uygulamada fuga profili açılan fuga kanalında direk ısı yalıtım levhasının üzerine konmakta ve su yalıtımı sadece profilin kendisine bırakılmaktadır. Çoğu zaman özellikle köşe bölgelerde bu profillerin (Alüminyum, PVC, Polistrol) gönye kesimleri iyi yapılmamakta yada gerekli özen gösterilmemektedir. Çoğu zaman birleşim yerleri gerekli mastik uygulaması yapılmadan boya ile kapatılmakta ve Alüminyum yada PVC profillerin dış hava koşullarında ısı yalıtım malzemesine göre farklı uzama ve kısalma göstermesi ile birleşim yerlerinde sorun oluşmasına ve bu alanlardan dış cephelerin su almasına sebep olmaktadır. Oysa BİNA Fuga Profilleri ısı yalıtım malzemesi ile aynı karakteristik davranışa sahip olduğu için ek yeri problemleri çok daha azdır. BİNA Fuga Profilleri basit el aletleri ile kesilebilmekte özel bir kesiciye ihtiyaç duymamaktadır.

 

BİNA Fuga Profilleri ısı yalıtım malzemesine ve isteğe göre Lamba binili olarak da üretilmektedir.

 

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden firmamıza ulaşabilir, fiyat ve detaylar için resimleri tıklayabilirsiniz.